Aktualności

„Bezpieczny Kredyt 2%” - jakie mieszkanie kupi singiel, a jakie rodzina?

10.05.2023

Bez względu na to, czy jesteś singlem, czy tworzysz rodzinę z dziećmi, możesz starać się o rządowe dofinansowanie kredytu mieszkaniowego.

Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który ma pomóc młodym Polakom sfinansować zakup pierwszego mieszkania lub domu ruszy w lipcu br. Jednym z proponowanych rozwiązań jest „Bezpieczny Kredyt 2%”, czyli system dopłat, dzięki któremu rata kredytu hipotecznego będzie niższa przez okres 10 lat. Bez względu na to, czy jesteś singlem, czy tworzysz rodzinę z dziećmi, możesz starać się o rządowe dofinansowanie kredytu mieszkaniowego. Sprawdź szczegółowe warunki programu i jaki lokal możesz kupić.

Od 1 lipca 2023 r. młodzi Polacy będą mogli skorzystać z kredytu ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo lub wybrać opcję otwarcia konta mieszkaniowego z dopłatą. „Bezpieczny Kredyt 2%” adresowany jest do osób, które są już gotowe kupić mieszkanie, a „Konto Mieszkaniowe” do tych, którzy planują to w perspektywie następnych kilku lat. Najwięcej emocji wywołuje pierwszy instrument, czyli niski kredyt 2%, gdyż to on z pewnością będzie przekładał się szybciej na realne zakupy nieruchomości. 

Bezpieczny Kredyt 2% – spełni marzenia młodych Polaków o własnym „M”?

Jak wskazują dane Eurostatu, prawie połowa młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka z rodzicami. W 2021 roku średni wiek wyprowadzania się z domu rodzinnego wśród mężczyzn w Polsce przekroczył 30 lat. Na decyzję młodych ludzi o zakupie mieszkania wpływa wiele czynników, wśród których dominują wysokie ceny za metr kwadratowy nieruchomości oraz wysokie raty kredytu hipotecznego. W związku z tym wiele młodych rodaków nie kupuje mieszkania, ponieważ z jednej strony ich na to nie stać, a z drugiej, nawet gdy mają zdolność kredytową, odstraszają ich kwoty miesięcznej raty.

Nowy projekt ma rozwiązać palący problem młodych osób, których nie stać dzisiaj na zakup swojego mieszkania. Z opcji „Bezpieczny Kredyt 2%” będą mogły skorzystać osoby do 45. roku, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Singiel będzie mógł otrzymać kredyt w wysokości do 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub par posiadających co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł. Maksymalna kwota wkładu własnego wynosi 200 tys. zł. Co ważne, przy kupnie mieszkania nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Z założeń programu wynika, że budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Stała stopa będzie ustalona na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach).

Jakie mieszkanie kupi singiel?

Maksymalna wysokość kredytu w przypadku osób żyjących w pojedynkę to 500 tys. zł. Czy pół miliona na mieszkanie to dużo? To zależy od miasta, w którym planujemy kupić nieruchomość.

W najdroższych miastach w Polsce biorąc kredyt na 500 tys. złotych, możemy np. kupić: ok. 40 m2 w Krakowie, ok. 42 m2 w Gdańsku, 48 m2 w Katowicach i ok. 37 m2 w Warszawie.

Dla przykładu singiel zarabiający 5 tys. zł, w Warszawy ma szansę kupić za kwotą 500 tys. zł kredytu uzyskanego w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, rozkładową kawalerkę z rynku pierwotnego. Przy dodaniu ok. 50 tys. zł. wkładu własnego może już wybierać w komfortowych 2 pokojach z widną kuchnią i dużym balkonem, a do tego w korzystnym harmonogramie płatności, jaki oferuje deweloper Aurec Home.

Inwestor Aurec Home przygotował dla osób ubiegających się o kupno nieruchomości w programie „Bezpieczny Kredyt 2%” okazjonalny harmonogram płatności: 20%-70%-10%. Dzięki niemu klient płaci tylko 20% wartości mieszkania przy podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Druga transza 70% jest regulowana w okolicach września, kiedy nabywca dopełni formalności związanych z kredytem w banku i rządowymi dopłatami, a ostatnie 10% przy odbiorze lokalu – tłumaczy Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Klienci już rezerwują mieszkania z osiedla Miasteczko Jutrzenki i podpisują umowy rezerwacyjne lub standardowe umowy deweloperską z zaliczką w wysokości 20%. Płatność w trzech transzach 20% – 70% – 10% jest wygodnym rozwiązaniem dla obu stron. I co najważniejsze – bezpiecznym, deweloper Aurec Home gwarantuje, że jeśli klient nie otrzyma kredytu, będzie mógł się wycofać z umowy bez żadnych konsekwencji.

Jakie mieszkania będą dostępne dla rodzin?

Małżeństwa lub pary posiadające co najmniej jedno dziecko mogą wybierać w lokalach do kwoty 600 tys. zł z opcją „Bezpieczny Kredyt 2%”. W przypadku pary z zarobkami 7 tys. zł miesięcznie możliwości wyboru dwupokojowego mieszkania w stolicy są już spore, ma ona także szanse na lokale trzypokojowe.

Co więcej, para zarabiająca wspólnie 10 tys. zł miesięcznie może liczyć na ok. 600 tys. zł kredytu. Jeżeli dysponuje wkładem własnym w kwocie ok. 50 – 100 tys. zł to może rozglądać się już za 3 pokojowym lokum do 65 m2. zarówno w Warszawie, jak i w innych polskich miastach – komentuje Mariola Żak.

W poszukiwaniu komfortowych 3-pokojowych lokali w stolicy warto wybrać się do dewelopera Aurec Home, który do dyspozycji nabywców oddaje mieszkania z zielonego osiedla Miasteczko Jutrzenki zaprojektowane zgodnie z trendem „live&work”. Spory metraż mieszkania, a także przesuwne wewnętrzne ściany dają duże możliwości aranżacyjne już na etapie budowy, w tym zaplanowanie przestronnej, jasnej kuchni z oknem oraz stworzenie takich pomieszczeń, jak garderoba. Duże, ustawne lokale z łatwością można zaaranżować jako miejsce do życia dla całej rodziny i przestrzeń do pracy zdalnej nawet dla dwóch osób.

Które banki będą udzielać kredytu na 2%?

Preferencyjne kredyty 2% będą udzielane przez banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Koszty związane m.in. z dopłatami do kredytów będą pokrywane ze środków utworzonego w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Rząd zakłada, że większość banków komercyjnych przystąpi do programu.

Przeczytaj ostatnie aktualności